top of page
Nasi Wykładowcy:
IMG-20240203-WA0017.jpg

Profesor dr hab. Bogdan Makal

Urodzony w Białymstoku 3 listopada 1966 roku.

• W latach 1973 – 1979 uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Białymstoku, do klasy fortepianu Teresy Król.

• W latach 1979 – 1986 kontynuował naukę w PSM II stopnia w klasie organów Marii Terleckiej, rozszerzając ją w latach 1985 – 1986 o drugi przedmiot główny: śpiew solowy w klasie Haliny Słonickiej.

• W roku 1985 zdaje maturę w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku i rozpoczyna studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Kazimierza Myrlaka. Po przeniesieniu się na Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w roku 1992 uzyskuje dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego Kazimierza Myrlaka na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Bezpośrednio po ukończeniu studiów, od roku 1992 podejmuje pracę pedagoga śpiewu na macierzystym Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie obecnie pełni funkcję prodziekana. Od roku 1993 pracuje jako pedagog śpiewu również w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu na Wydziale Wokalnym, którego jest kierownikiem.

Obok działalności pedagogicznej, konsekwentnie rozwija bogata karierę artystyczną – jest odtwórcą partii barytonowych i basowych w ponad 100 dziełach oratoryjnych. Śpiewak zarejestrował szereg nagrań dla radia i telewizji w kraju, Czechach, Francji, Włoszech i USA. Wśród tych nagrań są płyty nagrodzone Grand Prix du Disque de l’Academie Charles Gros oraz Diapason d’Or. Artysta uczestniczył w wielu festiwalach w kraju i za granicą, kierował i współorganizował liczne kursy wokalne, udziela się także jako juror konkursów wokalnych. Jest m. in. kierownikiem Zimowych Kursów Wokalnych w Dusznikach Zdroju. Regularnie prowadzi klasę na wielu międzynarodowych warsztatach wokalnych.

Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu, a od 2000 roku posiada uprawnienia eksperta MEN ds. awansu zawodowego nauczycieli.

Uzyskał wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych konkursach wokalnych. W latach 1990 i 1991 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, w roku 1989 zdobył II nagrodę za wykonanie pieśni Stanisława Moniuszki na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Warszawie. W roku 1991 otrzymuje III nagrodę oraz nagrodę specjalną na Ogólnouczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, w 1992 roku II Nagrodę i nagrodę specjalną w II Międzyuczelnianym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Dusznikach. W roku 1993 zdobywa II nagrodę i Nagroda Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku na Ogólnopolskim Konkursie Edvarda Griega, Jest także laureatem nagroda dla solisty na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (rok 2002). Wychowankowie prof. Bogdana Makal są laureatami licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. Najwybitniejsi absolwenci śpiewają na deskach największych teatrów operowych na świecie:- Royal Opera House w Londynie - Wiener Staatsoper - Semperoper w Dreźnie- Teatr Bolszoj w Moskwie - Bayerische Staatsoper - Teatr Wielki-Opera Narodowa i wiele innych.

170902-18-Natalya-Gaponenko.jpg

Natalya Gaponenko

Pianistka urodzona w Ukrainie. W 2005 r. uzyskała z wyróżnieniem dyplom magistra w Kijowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, w klasie fortepianu prof. N. Gridniewoj oraz w klasie korepetycji prof. R. Golubiewoj. W latach 2005-2015 pracowała jako korepetytor w katedrze śpiewu w klasach prowadzonych przez znakomitych ukraińskich śpiewaków, takich jak profesor M. Stefiuk (sopran koloraturowy) profesor I. Ponomarenko (baryton) i w klasie kameralnego śpiewu u docenta V. Bujmistera (baryton, kameralista) oraz jako akompaniatorka w Studio Operowym przy Kijowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Od sezonu 2015-2016 pracuje jako korepetytor solistów - śpiewaków w Operze Wrocławskiej. W trakcie swojej pracy zawodowej brała udział w licznych koncertach, festiwalach i warsztatach wokalnych. Latem 2010 roku była słuchaczem w „Young Singers Project” na festiwalu w Salzburgu, 2012- 2013 była słuchaczem w „Lindemann Young Artist Development Program” przy Metropolitan Opera. Akompaniowała śpiewakom na wielu prestiżowych konkursach międzynarodowych, między innymi w Kijowie - konkurs Kameralnej Muzyki Wokalnej im B . Gmyri, w Petersburgu - Międzynarodowy Konkurs Śpiewaków „Sankt – Peterburg”, we Lwowie - Międzynarodowy Konkurs im. Solomiji Kruszelnickiej, w Odessie- Międzynarodowy Konkurs im. A. Niezdanowoi, w Charkowie - Międzynarodowy Konkurs im. Alczewskiego, w Wiedniu - Międzynarodowy Konkurs Wokalny „Belvedere”, w Warszawie - Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. St. Moniuszki. Jest zdobywczynią pierwszego miejsca w klasie pianista - akompaniator na Międzynarodowym Konkursie „21st Century Art" w Kijowie. Współpracowała z tak znakomitymi śpiewakami jak: Marina Popławskaja, Olga Bezsmertna, Olga Kulczyńska, Ievgen Orlov, Aleksandra Kubas Kruk, Ewa Tracz, Joanna Moskowicz czy Iryna Zhytynska.

bottom of page